Nadine Gordimer műveiről

JULY NÉPE

A történet főszereplői egy fehér család, Bam Smales, jómódú építészmérnök, felesége, Maureen és két kisgyerekük valamint néger háziszolgájuk, July. Smalesék felvilágosult emberek, nem hívei az apartheidnek, és már jó ideje sejtik a bajt, de nem akarják otthagyni vagyonukat - és hazájukat, hiszen Dél-Afrika vitathatatlanul az ő hazájuk is. Amikor pedig a felkelés kitör, és életük veszélybe kerül, akkor már késő, a repülőgépeket is lelődözik, ezért egyetlen útja marad a menekülésnek: July felajánlja, hogy hazaviszi őket a falujába. Készpénzüket, gyerekeiket és némi legszükségesebbet a terepjáróba csomagolva háromnapos út után érkeznek a parányi kis faluba, ahol kapnak egy kunyhót - és ezután már July népe között kell élniük. Az együttélés egyik fél számára sem könnyű, még a gyerekek illeszkednek be legkönnyebben a dolgok idegen rendjébe, a felnőtteket demoralizálja a félelem, a reménytelenség, a piszok, a megszokott civilizáció hiánya, és a teljes elszigeteltség, kulturális idegenség. Köztük és July közt lassan átalakul az úr-szolga viszony, szülőfalujában July az úr, s ennek külsőleg szinte változatlan magatartása ellenére lassan érvényt is szerez: megtanul vezetni és engedély, sőt szó nélkül el-elviszi Bam kocsiját. A feszültségek folyamatosan nőnek, míg végül a környéken rejtelmes helikopter jelenik meg, Maureen fejvesztetten rohan feléje - ám végül nem tudjuk meg a végkifejletet, mert a regény ezen a ponton befejeződik.

A könyv sokoldalúan érzékelteti az olvasóval Dél-Afrika robbanékony helyzetét, de a majdani felszabadítás utáni problémákat is. Érdekes és meggyőző a néger falucska helyszínrajza, zavaros és nem könnyen érthető viszont a regény nagy részét átszövő pszichologizálás. Izgalmas témája ellenére nem könnyű olvasmány.

Forrás:  Legeza Ilona könyvismertetője

Livingstone bajtársai

Varázsos afrikai tájak, elegáns polgári otthonok, élénk szórakozóhelyek keretében mozgó nőkkel, férfiakkal ismerkedünk meg a világhírű dél-afrikai írónő novelláiban; angolokkal, afrikanderekkel, zsidókkal, feketékkel. Csendes, derűs, eseménytelen, hétköznapi világba vélünk becsöppenni: flörtök, utazások, pletykák töltik be a szereplők szabad idejét; és egy páratlanul árnyalt, érzékletes művészi ábrázolás folyamatában szinte észrevétlenül érkezünk el minden esetben a drámához, a robbanáshoz, a látszatok mögött húzódó súlyos, kemény valósághoz, amely szorongásra, gyötrődésre, lelki válságra ítéli a Délafrikai Köztársaságban az embereket, még legmagánabb életükben is.

Mesélő - 2006

Magyarul is megjelent A Mesélő című kötet, amely Nadine Gordimer Nobel-díjas író ötlete nyomán született meg. A kötetet világszerte neves kiadók karolták fel, akik úgy döntöttek, hogy ha a dzsessz-, pop-, illetve klasszikus zenészek világszerte jótékonysági koncerteket adhatnak, akkor a kiadók és az írók szintén hozzájárulhatnak az országhatárokat nem ismerő betegség, az AIDS járványszerű terjedése ellen vívott harchoz. A Mesélő eladásából világszerte befolyó összeget megelőző célú oktatásra, illetve a betegséget hordozó, s annak következményeitől szenvedő kortársaink megsegítésére fordítják. A könyvben található novellák, elbeszélések témájukban nem feltétlenül kapcsolódnak a megjelentetés eredeti célkitűzéséhez. Minden írás rövid absztrakt módjára magában rejti szerzője egész életpályáját, sajátos karakterét, jellegzetes nyelvi megformálását.

A kötet szerzői:
Arthur Miller, José Saramago, Es’kia Mphahlele, Salman Rushdie, Ingo Schulze, Gabriel García Marquez, Margaret Atwood, Günter Grass, John Updike, Chinua Achebe, Amos Oz, Paul Theroux, Michel Tournier, Njabulo Ndebele, Susan Sontag, Claudio Magris, Hanif Kureishi, Christa Wolf, Woody Allen, Nadine Gordimer, Kenzaburo Oe.

Szerkesztő: Nadine Gordimer